Top 5 spanske fodboldstadioner, du skal besøge

Estadio_Santiago_Bernabéu_WIKIPEDIA.jpg
Spanske fodboldhold har nogle af de bedste stadioner at besøge / Wikimedia
19 december 2018, Tom Beck

Fodbold er en serious business i Spanien, hvor man finder La Liga, som er en af de største fodboldligaer i verden. Hvis du skal til Spanien i 2019, er her de bedste fodboldstadioner, du absolut skal besøge, fra en rundvisning i Real Madrids hjemmebane til FC Barcelonas arena og alt derimellem.

1. Estadio Santiago Bernabéu – Real Madrid

estadio_santiago_bernabeu_wikimedia.jpg
Find ud af billetpriser til Bernabéu Stadion

Santiago Bernabéu Stadion, kendt som "Bernabéu", er hjemstedet for Real Madrid i Spaniens hovedstad og er et af de største spanske fodboldstadioner. Berømt over hele verden, har Bernabéu været stedet for både Champions League finaler og for verdensmesterskabet i 1982.

Rundture i Madrids stadion er meget populære blandt byens besøgende, og er et must for mange rejsende. Bygget i 1947 og hjemsted for et af Spaniens største fodboldhold siden da, er det opkaldt efter den legendariske klubpræsident Santiago Bernabéu.

Billetpriser og tour

 • Voksenbillet – 25 euro
 • Børnebillet (op til 14 år) – 18 euro
 • Voksen billet + Audioguide – 30 euro
 • Børnebillet (op til 14 år) + Audioguide – 23 euro

Du kan finde flere oplysninger om museet og stadion rundture her.

2. Camp Nou – Fútbol Club Barcelona

el_camp_nou_wikipedia.jpg
Camp Nou besøgspris og tilgængelige tider / Wikipedia

Ærkerivaler og svoret fjender i Madrid, Barcelona har sin egen verdensklasse arena, Nou Camp. Det er det største fodboldstadion i Spanien med hensyn til pladskapacitet, med plads til 99.354 tilskuere, hvilket gør det til et særligt spændende sted at se tiki-taka-stilen, som blev perfektioneret på klubben under Pep Guardiola og fortsatte til i dag under leder Ernesto Valverde.

En rundvisning i Nou Camp, som er en af de typiske sightseeings-aktiviteter for turister i Barcelona, indeholder masser af cool ekstrafunktioner som en virtuel virkelighed oplevelse af at sidde på standende til klubbens mest spændende inventar, plus en tur til museet, og kit værelset.

Camp Nou rundtur og billetpriser

 • Voksen – 35 euro
 • Seniorer +70 år – 30 euro
 • Ung (fra 6 til 13 år) – 30 euro
 • Børn under 6 år – 10 euro

For at få mere information om besøg på FC Barcelona stadion, se klubbens hjemmeside.

3. Estadio Metropolitano – Atlético Madrid

metropolitano_wikipedia.jpg
Atletico Madrid's stadion skal være vært for 2019 Champions League Finale / Wikipedia

Også placeret i Spaniens hovedstad Madrid, er hjemstedet for det tredje spanske fodboldhold, Atlético. Mens Calderón-stadion fungerede som deres arena fra 1966 til 2017, fra 2017-2018-sæsonen, har de brugt den nybyggede Wanda Metropolitano som deres hjemsted.

Åbnet i 1994 som en del af Spaniens tilbud om at være vært for World Athletics Championship, er Metropolitano siden blevet renoveret og opgraderet, og UEFA Champions League Final 2019 vil blive spillet der. Du kan besøge stadion enhver dag i ugen, og der er guidede ture på hverdage, men ikke i weekenden.

Wanda Metropolitano stadion tour billetpriser

 • Voksen – 16 euro (Klubmedlemmer 50% rabat)
 • Børn op til 12 år – 8 euro (Ungdomsklubmedlemmer gratis)

For at se flere priser og besøgsmuligheder, klik her.

4. Estadio de Mestalla – Valencia CF

mestalla_wikipedia.jpg
Mestalla stadion i Valencia er kendt for at være stejl / Wikipedia

Selvom det ikke er lige så kendt som sine spanske naboer, er Valencias stadion lige så imponerende som ethvert andet spansk fodboldstadion og berømt for sine stejle terrasser. Stående i hjertet af Spaniens tredje største by, på den solrige Middelhavskyst, er Mestalla virkelig et symbol på Valencia og alle valencianernes stolthed.

Den guidede tur deler lidenskabelig indsigt i Valencias berømte fortid, hvilket giver dig adgang til områder, der normalt er forbeholdt spillere og embedsmænd. Du kan se presseværelset og spillernes omklædningsrum og mange andre spændende aspekter af dette utrolige stadion.

Mestalla Forever Tour Billetpriser

 • Voksen – 10.80 euro
 • Reduceret – 8.30 euro
 • Gruppe – 8.30 euro

For mere information, besøg klubbens hjemmeside.

5. Estadio Benito Villamarín – Real Betis

benito_villamarin_wikipedia.jpg
Real Betis Balompié fodboldhold spiller på Benito Villamarín / Wikipedia

Stadionet tilhørende Sevillas største fodboldhold, Real Betis, er den største fodboldbane i Andalusien med en kapacitet på 60.721 personer. At se en fodboldkamp i Benito Villamarín Stadion er en fantastisk oplevelse, da atmosfæren på tribunerne er helt anderledes sammenlignet med andre fodboldbaner i Spanien.

Et besøg på Sevillas hovedarena på ikke-spilledage omfatter en rundvisning i præsidentkassen, presseværelset, trofæværelset og den berømte mur, for ikke at nævne det obligatoriske besøg i omklædningsrummet og en tur ned ad tunnelen til banen.

Betis rundvisning og billetpriser

 • Sæsonbilletter for medlemmer – 6 euro
 • 'Soy Bético' medlemmer – 6 euro
 • Ikke-medlemmer – 10 euro
 • Børn under 5 – gratis
 • Handicapforeninger - gratis (disse grupper har et særligt tidspunkt, på tirsdage kl. 18.00. For at få adgang skal foreningen fremlægge den relevante dokumentation.)

For mere tour info og indgangspriser, kan du besøge deres hjemmeside.

Er du klar på at finde din drømmebolig?

Er du klar på at finde din drømmebolig?

Find boliger til salg og leje på idealista